Marie a Václav Vančurovi, manželé po dlouhých 72 let
V roce 1866 byl v Rakousko-Uhersku vydán protestantský patent, což umožnilo Jednotě bratrské, aby se po dlouhých staletích od Bílé hory směla zase vrátit do své domoviny. Přesně před 130 lety se pak k ní připojil muž, který se měl stát jednou z nejvýraznějších postav této éry obnovy. Byl jím Václav Vančura, jehož služba zanechala v paměti Jednoty nesmazatelnou stopu a skrze nějž se do Čech opět vrátil bratrský biskupský úřad.
Václav Vančura se narodil 6. ledna 1857 v rodinné usedlosti na dohled od čáslavských věžiček a střech. Jeho rodina byla „odjakživa“ evangelická, a to jak ve skrytu, tak oficiálně, podle toho, co daná doba umožňovala. Otec byl reformovaného vyznání, matka luterského, ale podle všeho ve Vančurových dřímalo také dědictví Jednoty bratrské. V rodině se po generace předávalo, že Vančurové jsou potomci Vančurů z Řehnic, šlechticů, z nichž někteří se po roce 1530 stali členy Jednoty bratrské. A pokud je to pravda, pak bratrské kořeny rodu sahaly opravdu hodně hluboko. Toto spojení je ověřené pouze ústní tradicí, ovšem událost, kdy byl Václavův praděd Jan Vančura kvůli horlivému rozšiřování Písma Svatého, a podle dalších zpráv také „pro víru Beránkovu“, vyhnán ze svého statku v Čáslavi, ta už je jistým faktem. V předbělohorských dobách býval v blízkých Krchlebech bratrský sbor, a tak „víra Beránkova“ mohla do rodiny prorůst právě z podhoubí tohoto kraje. Byť samotní bratři po roce 1620 z Čáslavska a Kutnohorska zmizeli, není náhoda, že tu po celá staletí žilo nemálo tajných evangelíků. Včetně Vančurových. Ať už se rod Vančurů s bratrskou vírou setkal v minulosti kdekoli, my budeme mluvit o době, ve které podivuhodně ožila v několika z jeho potomků.
Neočekávaná cesta
Václav a jeho sourozenci byli vychováváni v opravdové a přísné zbožnosti, kterou ve Václavově případě ještě přiživoval jeho učitel na evangelickém učitelském semináři v Čáslavi Jan Karafiát – kazatel a autor známých Broučků. Jejich přátelství zůstalo celoživotní, jméno Jana Karafiáta padlo dokonce i v posledním kázání Václava Vančury coby 95letého starce. Po maturitě zůstal Václav ještě dva roky v rodném městě jako učitel na evangelické škole, v roce 1877 ale nastal čas k odchodu...
Ester Brožová
Zbytek se dočtete ve 11. čísle: Blanka Čílová – rozhovor s nejstarší členkou
Zdroje obrázků:
Archiv Jednoty bratrské,
Anna Černá